Burun ameliyatı (Rinoplasti), burun şeklini değiştirmek veya işlevini geliştirmek için uygulanır. Burun ile ilgili solunum problemlerini düzeltmek, doğum kusurları ve benzeri sebeplerden kaynaklanan şekil bozukluklarını düzeltmek gibi tıbbi nedenlerle yapılabilir. Burun şeklini ve görünümünü değiştirecek kozmetik ve görsel nedenlerle de uygulanabilir. Bununla birlikte, prosedürün iyi bilinen kozmetik faydalarına ek olarak, Rinoplasti, travmatik bir yaralanma veya hastalıktan sonra burun fonksiyonunu iyileştirmek veya uykuyu ve yaşam kalitesini etkileyen solunum problemlerine yardımcı olmak gibi çok daha çok yönlü uygulamalara sahip olacak şekilde gelişmiştir. Rinoplastinin amacı, cilt tipini ve tüm yüz mimarisini göz önünde bulundurarak burnu hastanın istenen görünümüne ve işlevselliğine göre revize etmektir.

KBB Uzmanımız Opr. Dr. Nuran Kalekoğlu Erkalp, Rinoplasti bilimini ve sanatını birleştirerek hastalara etkili ve kalıcı sonuçlar verir. Ayrıca, sonuçlardan önce ve sonra gösterebilen 3D modelleri sağlama seçeneğimiz de vardır.

Burun Ameliyatına Karar Vermek

Eğer burun estetiği yaptırmayı düşünüyorsanız, uzman tavsiyesi almak için cerrahınızdan önmuayene randevusu alın. Bu görüşmede, doktorunuzun hedefleri ile birlikte, burnunuzda sizi rahatsız eden noktaları belirleyip yapılabilecek işlemler üzerinde fikirlerinizi paylaşın.

Mükemmel bir burun diye bir şey olmadığını unutmayın. Ameliyat olsa da, yüz hatlarınızı iyileştirir, benzersiz ve doğal güzelliğinizi ön plana çıkarır. Bir cerrah sizi benzersiz kılan yüz özelliklerini tanımlayabilir ve değişikliklerin görünümünüzü nasıl geliştireceğini size söyleyebilir. Cerrah burnunuzun yapılarını ve diğer yüz özelliklerini değerlendirecektir. Bu değerlendirme sonucunda, eğer beklentileriniz gerçekçi ise, genel sağlığınızı da göz önünde bulundurarak riskleri, iyileşme süresini ve maliyetleri konularında sizi bilgilendirir. Burnu yeniden şekillendirmek için çeşitli teknikler vardır. Devam etmeye karar verdikten sonra, cerrahınız tam olarak ne yapmayı önerdiğini sizinle paylaşır.

Sağlık sigortanız varsa, neyin kapsandığını ve ne için ödeme yapmanız gerektiğini bilmeniz için sigortacınızla önceden konuştuğunuzdan emin olun. Sağlık sigortası genellikle sadece kozmetik nedenlerle yapılan işlemler için ödeme yapmaz.

Kapalı Rinoplasti

Burun delikleri içinde insizyonlar yapılır, müdehale alanı sınırlı olan bir tekniktir. Açık Rinoplasti,

Burun delikleri arasındaki doku boyunca ve burun delikleri içinde bir kesi açılmasıdır ve bu kesiler kısa sürede iyileşir, aynı zamanda kesi izleri iyileşme sonrası görünmez.

Rinoplasti genellikle 1.5 ila 3 saat sürer ve ayakta tedavi prosedürü uygulanır. Burnu büyütmek için ek kıkırdak gerekiyorsa, sıklıkla hastanın nazal septumundan alınır. Bir önceki işlemin neden olduğu deformiteleri düzeltmek için yapılan Revizyon Rinoplastide bu kıkırdak bir kulaktan veya kaburgadan alınabilir, ancak bazen onaylanmış kadavra kıkırdağı da kullanılabilir. Kıkırdak ihtiyaçları ve yara izi potansiyeli nedeniyle Revizyon Rinoplasti, yapılması daha zor bir işlemdir, bu nedenle çok yetenekli bir cerrah tarafından yapılması önemlidir.

Septum Düzeltmek için Rinoplasti

Tıkalı solunum yolunu iyileştirmek için yapılan burun ameliyatı, solunum ile ilgili olarak burun yapısının dikkatli bir şekilde değerlendirilmesini gerektirir. Solunum bozukluğunun en yaygın nedenlerinden biri olan hasarlı septumun düzeltilmesi, burun yapısının daha iyi uyum sağlayacak şekilde ayarlanmasıyla sağlanır.

Rinoplasti Sonrası İyileşme

Ameliyattan sonra, çoğu hasta ilaçla kontrol altına alınabilecek hafif ila orta derecede rahatsızlık hisseder. Bununla birlikte, iyileşme döneminin başlangıç süreci, gözlerin altında olası morarma ve atel kullanımı nedeniyle iş yaşamında ve sosyal ortamlarda yaşam kalitenizi kısa bir süre etkileyebilir. Hastalar burun kemiklerini ve kıkırdağı korumak için, burun estetiği sonrası yaklaşık bir hafta boyunca atel kullanıma özen göstermelidir.

Ek olarak, hastalar iki ila üç hafta boyunca koşu veya yüzme gibi yorucu aktivitelerden ve dört ila beş hafta boyunca gözlük takmaktan kaçınmalıdır. Burun, hassas kıkırdak ve kemikten yapılmış karmaşık bir yapıdır. Yapının bir bölümünde küçük bir değişiklik burnun geri kalanını etkiler. Bu nedenle, doğal ve fonksiyonel bir sonuç elde etmek için, bu süreçte size uzman bir doktorun eşlik etmesi önem taşır.