Çocuklarda Kulak, Burun ve Boğaz (KBB) problemleri son derece yaygındır. Bunun bir kısmı, çocuklarda kulak burun ve boğaz bölgelerinin sürekli gelişmeye devam etmesi ve düzgün çalışmama eğiliminde olmasıdır.. Çocuklarda KBB sorunlarına sıklıkla yol açan bir diğer konu alerjidir. Çocuklarda kulak, burun ve boğaz bakımı için en iyi tedavi genellikle işbirliği içinde birlikte çalışan birden fazla uzmanı içerir.

 

Kulak, Burun ve Boğaz Neden Birlikte Tedavi Edilir?

Kulak, burun ve boğaz birbirine yakındır ve çeşitli yollardan bağlanır. Yollar, parçaların bir takım olarak birlikte çalışmasına izin vererek nefes almanıza, koklamanıza, tatmanıza ve duymanıza yardımcı olur. Bu durum aynı zamanda bir takım oyuncusu düştüğünde diğerlerinde de sorun oluşturabileceği anlamına gelir. Örneğin, östaki borusu kulağın ortasından boğazın arkasına kadar uzanır. Tüp boğazda tıkanırsa, sıvı tahliye edilemez ve kulakta birikebilir. Bu, kulak enfeksiyonlarına ve kulak ağrılarına neden olabilir.

 

Çocuklarda En Sık Görülen KBB Problemleri

Kulak enfeksiyonları:

Çocuklarda karşılaşılan en yaygın durum kulak enfeksiyonudur. Aslında, çocuklarda kulak enfeksiyonları soğuk algınlığı kadar yaygındır. Çoğu kulak enfeksiyonu orta kulak enfeksiyonudur. Üst solunum yolu enfeksiyonları östaki borusuna kadar ilerleyebilir ve orta kulağı enfekte ederek ağrıya, ateşe ve hatta işitme problemlerine neden olabilir. Bu durumda, oral antibiyotik ilaçlar tipik olarak yardımcı olur. Bununla birlikte, bazı durumlarda alerjiler de incelenmelidir. Eğer çocuk iki yaşın altındaysa, büyük olasılıkla alerjiler herhangi bir kulak enfeksiyonuna sebep olmayacaktır ama iki yaş üzeri çocuklarda alerji, sıvı kulak zarı ve orta kulak iltihabına yol açabilir.

Boğaz Ağrısı:

Çocuklarda sık görülen iki boğaz problemi, bademcik iltihabı ve farenjittir. Her iki durum da boğazda enfeksiyonlarına ve iltihaplanmaya neden olabilir ve sıklıkla ilaçlar tedavi edebilir.

Bununla birlikte, boğaz ağrısına alerjiler de sebep olabilir.

Sinüzit:

Sinüzit, çocuklarda maksiller sinüs enfeksiyonundan kaynaklanır. Tipik semptomlar; sık burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve öksürüktür. Sinüziti tedavi etmek için doktorunuz antibiyotik verilebilir. Ancak semptomlar devam ederse, altta yatan sorun alerjiler olabilir. Kronik Sinüzit, belirlenmesi gereken bir alerjiden de kaynaklanabilir.

Rinit:

Alerjik Rinit, genellikle “saman nezlesi” olarak adlandırılır ve çocuklarda sık görülen bir KBB problemidir. Mevsimsel veya yıl boyunca olabilir ve tipik olarak burun tıkanıklığına, burun akıntısına, uyku sorunlarına, yorgunluğa ve deri döküntülerine neden olur. Kronik soruna, bazı yiyeceklerle birlikte iç ve dış etkenler diyebileceğimiz bir dizi alerjen neden olabilir.

 

Çocuğumun KBB Uzmanına gitmesi gerekiyor mu?

Sıradan bir kulak enfeksiyonu olan çocuk, muhtemelen bir çocuk doktoru tarafından tedavi edilebilir. Ancak çocuğunuzun biraz daha özel bakıma ihtiyacı olabileceği zamanlar vardır. Bu tür durumlarda doktorunuz sizi bir KBB uzmanına yönlendirebilir:

Kulaklarda, burunda veya boğazda şiddetli ağrı,

İşitme, konuşma veya yutma güçlüğü,

Uyurken veya uyanıkken horlama veya gürültülü nefes alma, Yavaş veya gecikmiş konuşma gelişimi

KBB sorunlarının belirtilerini göz ardı etmek sadece ağrı ve rahatsızlığa değil, aynı zamanda potansiyel yaşam boyu sürebilecek hastalıklara da sebep olabilir. Çocuğunuz bu sorunlardan herhangi birini yaşıyorsa, teşhis almak ve alerjilerini öğrenmek için bir uzman ile görüşmeniz gerekir.

 

Dr. Nuran Kalekoğlu Erkalp