Vertigo

Vertigo, bir durumdan ziyade bir semptomdur. Bu semptomlar kişisel olarak değişiklik gösterebilir; zor fark edilebilir ya da o kadar şiddetli olabilir ki dengenizi korumakta ve günlük rutininize devam etmekte zorlanabilirsiniz.

Baş dönmesi atakları aniden gelişebilir ve birkaç saniye sürebileceği gibi çok daha uzun da sürebilir. Şiddetli baş dönmeniz varsa, belirtileriniz sabit olabilir ve birkaç gün sürebilir, bu da normal yaşamınızı zorlaştırır.

Vertigo baş dönmesi ile ilişkili diğer semptomlar şunları içerebilir: denge kaybı, ayakta durma ve yürüme aksamaları, hasta hissetmek veya hasta olmak, baş dönmesi.  Vertigo terimi genellikle yükseklik korkusunu tanımlamak için yanlış kullanılır. Yükseklik korkusu ve yüksek bir yerden aşağıya bakmakla ilişkili baş dönmesi hissi için kullanılan tıbbi terim “akrofobi”dir.

Vertigo Sebepleri Nelerdir?

Vertigo genellikle iç kulaktaki denge ile ilgili bir sorundan kaynaklanabileceği gibi, beynin belirli bölgelerindeki sorunlardan da kaynaklanabilir.

Vertigo Nasıl Tedavi Edilir?

Bazı baş dönmesi vakaları tedavi olmaksızın zamanla iyileşir. Bununla birlikte, bazı insanların (Ménière hastalığı olanlar gibi) aylarca, hatta yıllarca epizodları tekrarlayabilir.

Baş dönmenize neyin sebep olduğuna bağlı olarak, semptomlarınızı hafifletmek için yapabileceğiniz şeyler olabilir. Doktorunuz veya sizi tedavi eden uzman size başınızı iki veya daha fazla yastığa hafifçe kaldırarak uyumanız, yataktan kalkarken yavaşça kalkmanız ve ayakta durmadan önce bir dakika kadar yatağın kenarına oturmanız gibi tavsiyelerde bulunabilir.

Doktorunuz ayrıca baş dönmenize neden olabilecek durum belirtilerini kontrol etmek için fiziksel muayene yapabilir. Bu, kulaklarınızın içine bakmayı ve kontrol edilemeyen hareket belirtileri (nistagmus) için gözlerinizi kontrol etmeyi içerebilir.

Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV)

Bu, baş dönmesinin en yaygın nedenlerinden biridir. Belirli kafa hareketleri sırasında, ayağa kalkarken veya eğilirken, yoldan geçerken veya yatakta dönerken ortaya çıkabilir.

BPPV kısa ve yoğun tekrarlayan baş dönmesi ataklarını içerir (genellikle birkaç saniye ila birkaç dakika sürer). Kusma nadir olmasına rağmen, genellikle bulantı eşlik eder.

Ayrıca gözlerinizin kısa bir süre kontrolsüz bir şekilde hareket ettiğini de görebilirsiniz (nistagmus) BPPV’nin iç kulağınızdaki kanalların astarından kopan küçük enkaz parçalarından (kalsiyum karbonat kristalleri) kaynaklandığı düşünülmektedir.

Kulağın sıvı dolu kanallarından birine girmedikçe, parçalar genellikle bir soruna neden olmaz. Kafanız hareketsiz olduğunda, parçalar kanalın dibine oturur. Bununla birlikte, bazı kafa hareketleri sıvı dolu kanal boyunca süpürülmelerine neden olur, bu da beyninize kafa karıştırıcı mesajlar göndererek baş dönmesine neden olur.

İşitme Testleri

Odyometri Testi

Sesleri kulaklıktan dinlersiniz ve bir ses duyduğunuzda elinizi kaldırarak veya bir düğmeye basarak sinyal verirsiniz.

Ayar Çatalı Testi

Ayar çatalı, hafifçe vurulduğunda sabit bir perdede ses dalgaları üretir. Test cihazı, başınızın her iki tarafına tutturulmadan önce ayar çatalına dokunacaktır.

Videonistagmografi

Videonistagmografi bazen nistagmus belirtilerini daha ayrıntılı olarak kontrol etmek için kullanılır. Nistagmus, dengelemenize yardımcı olan organlarla ilgili bir sorunu gösterebilir. Bu test sırasında gözlerinizin üzerine özel gözlükler yerleştirilir ve sizden çeşitli hareketsiz ve hareketli hedeflere bakmanız istenir.

Gözlükler, gözlerinizin hareketlerini kaydetmek için bir video kamera ile donatılmıştır. Elektrotların gözlük yerine göz çevresine yerleştirildiği elektronistagmografi de kullanılabilir.

Vertigo Tedavisi Fiyatları 2021

Vertigo tedavisi fiyatları 2021 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

 

Dr. Nuran Kalekoğlu Erkalp