Estetik cerrahi, gün geçtikçe yaygınlaşmasına rağmen cerrahi bir uygulamadır ve anestezinin güvenilirliğini, ameliyat sırasında/sonrasında yapılacak bakımda dikkatli olmayı sağlamak için her türlü önlem alınmalıdır. Uz. Dr. Nuran Kalekoğlu Erkalp, A sınıfı hastanelerin güvenilir ameliyathanelerinde, tecrübeli ve uzman anestezistler ile çalışmaktadır. Sizin temel özellikleriniz ile uyumlu olabilecek sonuçlara odaklanmaktadır. Kendisi sizi şahsen değerlendirecek ve hangi tedavinin ya da tedavi kombinasyonunun sizin için en iyi olacağına karar verecektir. Aynı zamanda tıbbi geçmişinizi değerlendirerek kozmetik cerrahiye elverişli olduğunuzdan emin olacaktır.

 

Uz. Dr. Nuran Kalekoğlu Erkalp, farklı tedavilerin ve ameliyatların bütün risklerini, faydalarını ve alternatiflerini detaylı bir şekilde size anlatacaktır. Kozmetik diyalogunuzun başlangıcı olarak, bilgisayarlı düzenleme ile size gerçekçi ve ulaşılabilir sonuçlar gösterecektir. Size en uygun olan, istediğiniz cerrahi sonuçların anlaşılması ile birlikte doğal sonuçların elde edileceği kararlaştırılacaktır. Ayrıca, burunla ilişkili yüz ağrısı, basınç, baş ağrısı, sık görülen sinüs enfeksiyonları ve burun tıkanıklığı gibi her biri burun ameliyatıyla aynı anda tedavi edilebilecek olan semptomları da değerlendirecektir.

 

Yüzün plastik ve estetik cerrahisinin amacı, yüz dokusunu alarak ya da yeniden konumlandırarak, hem fonksiyonları hem de görünüşü iyileştirmektir. Bu, birkaç teknik ile başarılabilir; bu tekniklerden bazıları cerrahi insizyon ve eksizyon, elektrocerrahi, dermabrazyon ve kimyasal madde enjeksiyonu uygulamalarıdır.

 

Yüz plastik ve estetik cerrahisi ile ilgili beklentilerinizin gerçekçi olması çok önemlidir. Cerrahi görüntünüzü iyileştirebilir ya da fiziksel fonksiyon bozukluklarını düzeltebilir ancak tamamen yeni bir yüz yaratmaz. Cerrahinin amacı, basit bir şekilde fonksiyonu onarmak ya da görünüşü, yüz uyumunu/dengesini iyileştirmektir. Yüz özellikleri yeniden şekillendirilebilir ancak tamamen değiştirilemez. Ayrıca, yüzün plastik ve estetik cerrahisi kişisel problemleri çözmez ve size mucizevi bir mükemmeliyet sağlamaz. Tamamen farklı bir insan olmayı beklememelisiniz; bu yüz plastik ve estetik cerrahisinin yapamayacağı bir şeydir.

 

Cerrahi prosedürler ve iyileşmeleri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Spor salonları ya da güzellik salonundan farklı olarak, geçici bir şişkinlik, renksizlik ve diğer küçük rahatsızlıklar sizi bekliyor olacak. İyileşme kapsamında bütün beklentileriniz gerçekleşmeyebilir. Cerrahi başarı, yalnızca cerrahın başarısına değil, sizin yaşınıza, sağlığınıza, cilt yapınıza, kemik yapınıza ve belirli ihtiyaçlarınıza göre farklılık gösterir.

 

Lütfen, ameliyattan önce ve sonra uygulanacak bu talimatları okuyup öğrenin. Bu talimatlara uyarak, mümkün olan en iyi sonucu almakta yardımcı olabilirsiniz. Eğer merak ettiğiniz bir şey olursa, lütfen doktorunuz ile ya da ofisi ile irtibata geçerek sorularınızı sorun.

 

Yüzün Plastik ve Estetik Cerrahisi için Hazırlanması

Ameliyattan önceki iki hafta, aspirin, ibuprofen ya da bu bileşenleri içeren ilaçları ve multivitaminlerde de bulunan E vitaminini kullanmamaya özen gösterilmelidir.

Bu süre boyunca sarımsak, ginko ve ginseng gibi bitkisel ilaçlar da kullanılmamalıdır. Ameliyattan önceki ve sonraki iki hafta boyunca sigara içilmemelidir.

Ameliyattan önceki iki hafta boyunca doğrudan güneşe maruz kalmamaya dikkat edilmeli ve ameliyattan sonra en az 6-12 ay boyunca yaralarınızı güneşten korumalısınız. Burnunuzdaki görünen bütün yaralara yüksek faktörlü bir güneş kremi sürmelisiniz. Burnunuzun güneşe maruz kalması şişmesine neden olabilir ve iyileşmeniz yavaşlar çünkü yaralar pigmeleri etrafındaki deriden daha fazla emer.

İki adet birer kiloluk buz torbası alın. Bu torbaları ameliyattan sonra kullanmanız gerekecek. Ameliyattan önceki gece, gece yarısından sonra su, sakız ve şeker de dahil olmak üzere hiçbir şey yememeli ve içmemelisiniz.

Sizi hastaneden eve götürecek biri ile birlikte gelmelisiniz. Tek başınıza ayrılmanıza izin verilmeyecektir.

 

Ameliyat Günü

Arkası ya da önü açılabilen bol giysiler giymelisiniz. Kafadan çıkarılan kazaklar, tişörtler ve boğazlı bluzlar giymekten kaçının.

Ameliyat sabahı su, sakız ve şeker de dahil olmak üzere hiçbir şey yiyip içmemelisiniz. Dişlerinizi fırçalayabilirsiniz ancak lütfen su içmeyin.Düzenli almanız gereken ilaçları (örneğin kan basıncı ilaçları) yalnızca bir yudum su ile alabilirsiniz.

Takılarınızı ve değerli eşyalarınızı evde bırakmalısınız.

Yüzünüze ve gözünüze hiçbir kozmetik ürün uygulamamalı ve bununla birlikte tırnak cilası da sürmemelisiniz.

Görme problemleriniz var ise lenslerinizi değil, gözlüklerinizi kullanmalısınız.

Protez diş kullanıyorsanız, ağzınızda kalmalı, ameliyattan hemen önce çıkarmalısınız.

 

Ameliyat Sonrası Bakım

Alçı ve bantları çıkarmanız söylenilene kadar ya da muayenehanede çıkarılınncaya kadar çıkarmamalısınız.

Yüzünüzü, sargıları koruyarak dikkatli bir şekilde yıkamalısınız.

Duş alırken, alçının ıslanmamasına dikkat etmelisiniz, aksi halde alçılar düşebilir.

İstediğinizi yiyip içebilirsiniz.

Aşırı fiziksel aktivitelerden kaçınmalısınız. Lütfen bir hafta boyunca spor salonuna gitmeyin, spor yapmayın ve ağır şeyler kaldırmayın. Yavaş yürüyüşlere çıkabilirsiniz.

Ameliyattan sonraki 6 hafta boyunca kesinlikle güneşten ve güneş lambalarından kaçınmalısınız; ısı ve güneş burnun şişmesine neden olabilir.

Yalnızca doktorunuzun yazdığı ilaçları kullanın. Ameliyattan sonraki gün lensler kullanılabilir.

Alçı ve bantlar çıkarıldıktan sonra makyaj yapılabilir.

 

Lütfen ameliyattan bir hafta sonra alçı ve bantların çıkarılması için bir kontrol randevusu alın. Sargı çıkarıldıktan sonra, burnunuzda, gözlerinizde ve üst dudağınızda şişlik ve solgunluk görürseniz telaşlanmayın; bunlar genellikle iki haftada tamamen geçer. Bazı hastalarda bütün şişliğin inmesi 6 ay sürebilir.

 

Dr. Nuran Kalekoğlu Erkalp